Tarp „ekologiška“ ir „natūralu“ neretai yra dedamas lygybės ženklas, tačiau taip elgtis ne visai tikslinga. Kodėl? Viskas yra gana paprasta: „natūraliais“ produktais gali būti vadinama kone kiekviena produkcija, kurios didžiąją dalį sudėties sudaro natūrali medžiaga. Na, kaip ir viskas logiška, tačiau kartais vienintelė natūrali medžiaga tėra vanduo, o visa kita – sintetiniai priedai. Kas kita, jei produktas yra vadinamas „ekologišku“: tokiu atveju galime būti tikriems, kad mažiausiai 95 procentai jo sudėties yra visiškai natūralios medžiagos. Taigi, „ekologiška“ produkcija visada yra natūrali, o „natūrali“ – ne visada yra ekologiška. Sudėtinga? Pabandykime pasiaiškinti plačiau…
Na, tai kas yra tas „ekologiškas“ produktas?
Tai – toks produktas, kuris atitinka visus svarbiausius reikalavimus – pradedant žaliavos auginimu ir surinkimu, ir baigiant šio produkto specialiu ženklinimu. Pavyzdžiui, jei jūs savo šiltnamyje auginate agurkus, tačiau neturite specialaus sertifikato, savo užauginto produkto negalite vadinti „ekologišku“. Taip, šios užaugintos daržovės tikrai bus natūralios, tačiau norint jas vadinti „ekologiškomis“, tektų nueiti tikrai nemažą kelią. Ekologinius ūkius nuolatos prižiūri tam tikros institucijos, kurios stebi, kad visas procesas vyktų laikantis svarbiausių reikalavimų.
Gerai… tuomet koks produktas yra „natūralus“?
Kaip jau minėjome, jūsų šiltnamyje užauginti agurkai tikrai bus vadinami „natūraliais“, ir mums net nekiltų minčių, kad gali būti kitaip. Natūralus maistas neretai neturi jokių papildomų priedų, kurie mums būtų nepažįstami, tačiau viskas tampa gerokai sudėtingiau, jei kalbama apie kosmetiką. Štai – parduotuvių lentynose galime pamatyti daugybę įvairių gaminių, kurių etiketėse skelbiama „natūralus“, „produktas iš gamtos“, ir t.t. Vilioja? Taip, tikrai vilioja, tačiau neskubėkime jų pirkti. Vertėtų pasidomėti, kas yra rašoma šių produktų sudėtyje. Pirmasis nurodytas ingredientas įprastai yra ta sudėtinė dalis, kurios produkte yra daugiausia, ir dažniausiai tai yra vanduo. Kiti ingredientai greičiausiai bus tokie, kurių pavadinimus sudėtinga net ištarti, o su natūralumu jie dažniausiai visiškai nėra susiję. Kas kita, jei rinksimės ekologiškus produktus – jų sudėtyje įprastai yra nurodomas tik ganėtinai trumpas ingredientų sąrašas, ir didžioji dalis jų mums yra visiškai suprantami (kakavos sviestas, ricinos aliejus, ir t.t.)
Ar organiški produktai gali būti vadinami „ekologiškais“?
Na štai, priėjome ir dar vieną stotelę. Kalbant apie „natūralius“ ar „ekologiškus“ produktus neretai yra minima ir dar viena sąvoka. Tai – organiški produktai, kurie vartotojams taip pat neretai kelia įvairių klausimų. Žodis „organic“ yra verčiamas kaip „ekologiškas“, o tai reiškia, kad organiniai produktai privalo turėti specialius sertifikatus, kurie patvirtina, kad – žaliavos auginimo ir produktų gamybos metu buvo laikomasi tam tikrų reikalavimų. Kitaip tariant, tarp „ekologiškų“ ir „organinių“ produktų galime dėti lygybės ženklą.
Na, pagaliau… o tai kas tuomet yra veganiškas produktas?
Kuo toliau į mišką – tuo daugiau grybų. Neretai manoma, kad „ekologiškas“ ir „veganiškas“ produktas yra gaminys, kuriam keliami tokie patys reikalavimai, tačiau čia taip pat daroma didelė klaida. Veganiškas produktas – tai toks gaminys, kurių sudėtyje nėra gyvūninės kilmės produktų. Pavyzdžiui, ekologiškų produktų gamyboje gali būti naudojami ekologiški kiaušiniai ar kiti gyvūninės kilmės produktai, tačiau veganiškuose produktuose tokių sudedamųjų dalių nerasime. Rinkoje galime rasti tokių produktų, kurie ir ekologiški, ir veganiški: tokiu atveju gaminys yra žymimas dviem skirtingais ženkleliais.
Kokie gaminiai yra naudingiausi?
Kiekvienam, besirūpinančiam savo sveikata, rekomenduojama rinktis kuo natūralesnius produktus. Kaip jau išsiaiškiname, apibrėžimas, kad produktas yra „natūralus“, nebūtinai patvirtina, kad maisto produktai ar kosmetikos gaminiai yra be tam tikrų dirbtinių priedų. Rinkdamiesi ekologiškus produktus galėsite būti užtikrinti, kad šių gaminių sudėtyje nėra dirbtinių priedų arba jų kiekis yra labai nedidelis. Taip pat visada naudinga skaityti produktų sudėtį, ir kilus tam tikriems neaiškumams pasidomėti, ką reiškia viena ar kita sudedamoji dalis.
Dvejojate? Palyginkime!
Jei mėgstate užkandžiauti, tikėtina, kad tam karts nuo karto pasirenkate energijos batonėlį. Galimybė gauti papildomos energijos tikrai vilioja, bet ar visada pasidomite, kokia yra gaminio sudėtis? Siūlome palyginti vieną populiaraus gamintojo bananinį batonėlį ir EcoNatura batonėlį su bananais. Pastarojo sudėtis yra labai paprasta – 60 proc. datulių, 20 proc. bananų ir 20 proc. kokosų. Paprasta ir aišku, tiesa? Na, o kito populiaraus gamintojo batonėlio sudėtis atrodo kiek kitaip – 20 proc. šokolado, gliukozės sirupas, kukurūzų dribsniai, kokosų riešutai, kvapiosios medžiagos, cukrus… Hm, o kur tie bananai? Taip, juos taip pat galime rasti… sąrašo pabaigoje!
EcoNatura ekologiška produkcija
Econatura internetinėje svetainėje rasite tikrai gausų įvairių ekologiškų gaminių pasirinkimą. Šioje parduotuvėje parduodamas ne tik ekologiškas maistas (arbata, kava, sveiki užkandžiai, sėklos, riešutai, ir t.t.), bet taip pat įvairi organiška kosmetika, prekės namams, ir t.t. Svetainėje pateikiama informacija apie produktų sudėtį, naudojimo būdą, pagrindines gaminio savybes, ir t.t. Jei kiltų tam tikrų klausimų ar neaiškumų, galite tiesiog susisiekti su klientų aptarnavimo skyriumi – galite būti užtikrinti, kad jums bus suteikta visa svarbiausia informacija.